E36D201HPN102MA54M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E36D201HPN102MA54M
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SCREW
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Life (Hours) :
2000 hours
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
2.31A
ESR (Equivalent Series Resistance) :
137mOhm @ 120Hz
Series :
U36D
Lead Pitch :
12.7mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.31A @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
200V
Capacitance :
1000µF
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Polarization :
Polar
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
2.402 61.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Chassis Mount
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
3.234A @ 3kHz
U36D 1000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.31A 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals