E36D161LPN472TC92N
Mfr.Part #
E36D161LPN472TC92N
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 4700UF 160V SCREW
Tolerance :
-10% +50%
Mount :
Chassis Mount
Life (Hours) :
2000 hours
Series :
U36D
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
3.625 92.08mm
Voltage - Rated DC :
160V
Lead Spacing :
0.875 22.22mm
Mounting Type :
Chassis Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Pitch :
22.225mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Capacitance :
4700µF
U36D 4700μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22.225mm Radial, Can - Screw Terminals