E36D161LPN152TA67N
Mfr.Part #
E36D161LPN152TA67N
Description
CAP ALUM 1500UF 160V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Tolerance :
-10% +50%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Chassis Mount
Height Seated (Max) :
2.625 66.68mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated DC :
160V
Capacitance :
1500μF
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
Lead Pitch :
12.7mm
Life (Hours) :
2000 hours
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
U36D 1500μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals