E36D161LPN123TDA5M
Mfr.Part #
E36D161LPN123TDA5M
Description
CAP ALUM 12000UF 160V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Bulk
Life (Hours) :
2000 hours
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated DC :
160V
Lead Spacing :
1.125 28.58mm
Height Seated (Max) :
4.125 104.78mm
Capacitance :
12000µF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
28.575mm
Mount :
Chassis Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
-10% +50%
U36D 12000μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar 28.575mm Radial, Can - Screw Terminals