E36D161HPN332MA92M
Mfr.Part #
E36D161HPN332MA92M
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 160V SCREW
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency :
5.05A @ 120Hz
Ripple Current :
5.05A
Mount :
Chassis Mount
Voltage - Rated DC :
160V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
3300µF
Life (Hours) :
2000 hours
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
22.225mm
Lead Spacing :
0.875 22.22mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Type :
Chassis Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
51.1mOhm @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Ripple Current @ High Frequency :
7.07A @ 3kHz
Height Seated (Max) :
3.625 92.08mm
U36D 3300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 5.05A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22.225mm Radial, Can - Screw Terminals