E36D161HPN222MC48U
Mfr.Part #
E36D161HPN222MC48U
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 160V SCREW
Lead Spacing :
0.875 (22.22mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Height - Seated (Max) :
1.875 (47.63mm)
Package :
Bulk
Voltage - Rated :
160 V
Series :
U36D
Subcategory :
Capacitors
Mounting Type :
Chassis Mount
Brand :
Size / Dimension :
2.000 Dia (50.80mm)
United Chemi-Con (UCC)
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
3.86 A @ 120 Hz
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
80.9mOhm @ 120Hz
Product Status :
Active
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
5.404 A @ 3 kHz
Surface Mount Land Size :
Capacitance :
2200 μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ratings :
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
Datasheets
E36D161HPN222MC48U
U36D Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 2.000Dia 50.80mm ±20% 2200µF 160V