E36D160HPN564MEA5U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E36D160HPN564MEA5U
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 560000UF 20% 16V SCREW
Stock
Please RFQ
In Stock :
Please RFQ
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Subcategory :
Oscillators
Current Rating :
6 mA
Package :
Bulk
Brand :
CTS Electronic Components
CTS
Capacitance :
560000 µF
Ripple Current @ Low Frequency :
22.05 A @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Chassis Mount
Product Type :
VCTCXO
Termination Style :
SMD/SMT
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension :
3.000 Dia (76.20mm)
Voltage - Rated :
16 V
Ripple Current @ High Frequency :
30.87 A @ 3 kHz
Frequency :
19.4 MHz
Height - Seated (Max) :
4.125 (104.78mm)
Product Status :
Active
Series :
589
Product Category :
TCXO Oscillators
Frequency Stability :
0.28 PPM
Load Capacitance :
15 pF
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Length :
7 mm
Width :
5 mm
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Packaging :
Reel
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7.5mOhm @ 120Hz
Output Format :
HCMOS
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Ratings :
Lead Spacing :
1.250 (31.75mm)
Height :
2.1 mm
Datasheets
E36D160HPN564MEA5U
589 Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 3.000Dia  76.20mm  ±20% 560000µF 16V