E36D151LPN612MCE3U
Mfr.Part #
E36D151LPN612MCE3U
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 6100UF 20% 150V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Subcategory :
Capacitors
Surface Mount Land Size :
United Chemi-Con (UCC)
Series :
MKT1820
Brand :
Voltage - Rated :
150 V
Voltage Rating - AC :
63V
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
1.043 L x 0.295 W (26.50mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max) :
0.610 (15.50mm)
Capacitance :
4.7μF
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
Polarization :
Polar
Voltage Rating - DC :
100V
Product Status :
Active
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Applications :
DC Link, DC Filtering
Tolerance :
±10%
Package :
Bulk
Termination :
PC Pins
Ratings :
Lead Spacing :
0.886 (22.50mm)