E36D150LPN503UCA5U
Mfr.Part #
E36D150LPN503UCA5U
Description
CAP ALUM 50000UF 15V SCREW
GENERAL PURPOSE
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
Tolerance :
-10%, +75%
Surface Mount Land Size :
Subcategory :
Capacitors
Voltage - Rated :
15 V
Ratings :
Radial, Can - Screw Terminals
Package :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Height - Seated (Max) :
4.125 (104.78mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Capacitance :
50000 µF
Series :
U36D
Brand :
United Chemi-Con (UCC)
Size / Dimension :
2.000 Dia (50.80mm)
Lead Spacing :
0.875 (22.22mm)
Datasheets
E36D150LPN503UCA5U
U36D Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 2.000Dia 50.80mm -10% +75% 50000µF 15V