E36D150LPN213UC79U
Mfr.Part #
E36D150LPN213UC79U
Description
CAP ALUM 21000UF 15V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package :
Bulk
Subcategory :
Capacitors
Lead Spacing :
0.875 (22.22mm)
Ratings :
Tolerance :
-10%, +75%
Capacitance :
21000 μF
Surface Mount Land Size :
Series :
U36D
Product Status :
Active
RoHS :
yes
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
2.000 Dia (50.80mm)
Brand :
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
Polarization :
Polar
United Chemi-Con (UCC)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
15 V
Height - Seated (Max) :
3.125 (79.38mm)
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Datasheets
E36D150LPN213UC79U
U36D Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 2.000Dia 50.80mm -10% +75% 21000µF 15V