E36D150LPN213UC79M
Mfr.Part #
E36D150LPN213UC79M
Description
CAP ALUM 21000UF 15V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Pitch :
22.225mm
Lead Spacing :
0.875 22.22mm
Life (Hours) :
2000 hours
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Mount :
Chassis Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Tolerance :
-10% +75%
Voltage - Rated DC :
150V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Capacitance :
21000μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
3.125 79.38mm
U36D 21000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22.225mm Radial, Can - Screw Terminals