E36D150LPN154UEA5M
Mfr.Part #
E36D150LPN154UEA5M
Description
CAP ALUM 150000UF 15V SCREW
Radial, Can - Screw Terminals
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Mount :
Chassis Mount
Min Operating Temperature :
-40°C
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated :
15V
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Pitch :
31.75mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Max Operating Temperature :
85°C
Lead Spacing :
1.250 31.75mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
150V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
4.125 104.78mm
Tolerance :
-10% +75%
Capacitance :
150000µF
Polarization :
Polar
United Chemi-Con E36D150LPN154UEA5M
U36D 150000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals