E36D101LPN982UDA5U
Mfr.Part #
E36D101LPN982UDA5U
Description
CAP ALUM 9800UF 100V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
100 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package :
Bulk
Height - Seated (Max) :
4.125 (104.78mm)
Brand :
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
Tolerance :
-10%, +75%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Polarization :
Polar
Subcategory :
Capacitors
Size / Dimension :
2.500 Dia (63.50mm)
Surface Mount Land Size :
Product Status :
Active
Mounting Type :
Chassis Mount
Ratings :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
9800 µF
U36D
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Lead Spacing :
1.125 (28.58mm)
United Chemi-Con (UCC)
Datasheets
E36D101LPN982UDA5U
U36D Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 2.500Dia 63.50mm -10% +75% 9800µF 100V