E36D101LPN332TA67N
Mfr.Part #
E36D101LPN332TA67N
Description
CAP ALUM 3300UF 100V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Pitch :
12.7mm
Series :
U36D
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
2.625 66.68mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Mount :
Chassis Mount
Life (Hours) :
2000 hours
Tolerance :
-10% +50%
Capacitance :
3300µF
Polarization :
Polar
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated DC :
100V
U36D 3300μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 1.375Dia 34.93mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals