E36D101LPN223TEA5U
Mfr.Part #
E36D101LPN223TEA5U
Description
CAP ALUM 22000UF 100V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Length :
105 mm
Capacitance :
22000 uF
Lead Spacing :
31.8 mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Tolerance :
- 10 %, + 50 %
Diameter :
76.2 mm
Series :
U36D
ESR :
7.8 mOhms
Product :
General Purpose Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
14.15 A
Datasheets
E36D101LPN223TEA5U
U36D 22000 uF Capacitor - 10 %, + 50 % 14.15 A