E36D101HPN683MED0M
Mfr.Part #
E36D101HPN683MED0M
Description
CAP ALUM 68000UF 20% 100V SCREW
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Pitch :
31.75mm
Voltage - Rated DC :
100V
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
68000µF
Height Seated (Max) :
5.125 130.18mm
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Spacing :
1.250 31.75mm
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
U36D 68000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals