E36D101HPN393MDE3M
Mfr.Part #
E36D101HPN393MDE3M
Description
CAP ALUM 39000UF 20% 100V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated DC :
100V
Height Seated (Max) :
5.625 142.88mm
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
28.575mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
1.125 28.58mm
Ripple Current :
19.15A
Ripple Current @ High Frequency :
26.81A @ 3kHz
Mounting Type :
Chassis Mount
Life (Hours) :
2000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
Radial, Can - Screw Terminals
RoHS Status :
RoHS Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6mOhm @ 120Hz
Capacitance :
39000μF
Ripple Current @ Low Frequency :
19.15A @ 120Hz
U36D 39000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 19.15A 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar 28.575mm Radial, Can - Screw Terminals