E32D800HPN333MCE3U
Mfr.Part #
E32D800HPN333MCE3U
Description
CAP ALUM 33000UF 20% 80V SCREW
Height - Seated (Max) :
5.625 (142.88mm)
Ripple Current @ High Frequency :
28.9632 A @ 50 kHz
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
25.86 A @ 120 Hz
Voltage - Rated :
80 V
Capacitance :
33000 µF
Lead Spacing :
0.875 (22.22mm)
Polar
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Subcategory :
Capacitors
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Product Status :
Active
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7.2mOhm @ 120Hz
Ratings :
Tolerance :
±20%
Package :
Bulk
Size / Dimension :
2.000 Dia (50.80mm)
United Chemi-Con (UCC)
Surface Mount Land Size :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Brand :
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
Datasheets
E32D800HPN333MCE3U
U32D Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 2.000Dia 50.80mm ±20% 33000µF 80V