E32D101HLS123MC92M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E32D101HLS123MC92M
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 100V SCREW
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
Chassis Mount
Series :
U32D
Lead Spacing :
0.875 22.22mm
Voltage - Rated DC :
100V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Polarization :
Polar
Lead Pitch :
22.225mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Capacitance :
12000µF
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
2000 hours
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12.2mOhm @ 120Hz
Ripple Current :
14.77A
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ Low Frequency :
14.77A @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Height Seated (Max) :
3.661 93.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
18.0194A @ 50kHz
U32D 12000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 14.77A 2.000Dia 50.80mm -40°C~105°C Polar 22.225mm Radial, Can - Screw Terminals