E32D800HPN223MD79M
Mfr.Part #
E32D800HPN223MD79M
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 80V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Pitch :
28.575mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Spacing :
1.125 28.58mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
18.5024A @ 50kHz
Ripple Current :
16.52A
Voltage - Rated :
80V
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Polarization :
Polar
Life (Hours) :
2000 hours
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10.6mOhm @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
16.52A @ 120Hz
Height Seated (Max) :
3.125 79.38mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
22000µF
Mount :
Chassis Mount
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Chassis Mount
U32D 22000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 16.52A 2.500Dia 63.50mm -40°C~105°C Polar 28.575mm Radial, Can - Screw Terminals