E32D630MLN473MCB7U
Mfr.Part #
E32D630MLN473MCB7U
Description
CAP ALUM 47000UF 20% 63V SCREW
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6.9mOhm @ 120Hz
Voltage - Rated :
63 V
Height - Seated (Max) :
4.625 (117.48mm)
Size / Dimension :
2.000 Dia (50.80mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.875 (22.22mm)
Capacitance :
47000 µF
Ripple Current @ High Frequency :
25.76 A @ 50 kHz
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
23 A @ 120 Hz
Datasheets
E32D630MLN473MCB7U
U32D Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 2.000Dia 50.80mm ±20% 47000µF 63V