E32D630LPS682MC48U
Mfr.Part #
E32D630LPS682MC48U
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Connector Type :
Receptacle Housing
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Housing Color :
Olive Drab
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
Shell Material :
Aluminum Alloy
Polarization :
Polar
Shell Size, MIL :
Shell Size - Insert :
Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity :
Size / Dimension :
2.000 Dia (50.80mm)
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Cadmium over Electroless Nickel
Applications :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Voltage - Rated :
63 V
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Capacitance :
6800 μF
Ratings :
Fastening Type :
Threaded
Material Flammability Rating :
Subcategory :
Capacitors
Height - Seated (Max) :
1.875 (47.63mm)
Contact Size :
20
Series :
KJB
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Brand :
Mounting Type :
Panel Mount
Lead Spacing :
0.875 (22.22mm)
Type :
For Male Pins
Features :
Shielding :
Unshielded
Package :
Bulk
Surface Mount Land Size :
Number of Positions :
10
Orientation :
A
United Chemi-Con (UCC)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Base Product Number :
KJB0T
Mounting Feature :
Flange
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Product Status :
Active
Includes :
Insert Material :
Plastic
Datasheets
E32D630LPS682MC48U
KJB Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 2.000Dia 50.80mm ±20% 6800µF 63V