E32D630HPN683MDA5M
Mfr.Part #
E32D630HPN683MDA5M
Description
CAP ALUM 68000UF 20% 63V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Chassis Mount
Ripple Current :
29.84A
Capacitance :
68000µF
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency :
29.84A @ 120Hz
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Series :
U32D
Lead Spacing :
1.125 28.58mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Factory Lead Time :
16 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6.9mOhm @ 120Hz
Mount :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency :
33.4208A @ 50kHz
Height Seated (Max) :
4.125 104.78mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Pitch :
28.575mm
Life (Hours) :
2000 hours
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
63V
U32D 68000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 29.84A 2.500Dia 63.50mm -40°C~105°C Polar 28.575mm Radial, Can - Screw Terminals