E32D630HPN123MA79M
Mfr.Part #
E32D630HPN123MA79M
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 63V SCREW
Mounting Type :
Chassis Mount
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
Mount :
Chassis Mount
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
8.92A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
10.8824A @ 50kHz
Capacitance :
12000µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
63V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ripple Current :
8.92A
Height Seated (Max) :
3.125 79.38mm
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Lead Pitch :
12.7mm
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20.1mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Life (Hours) :
2000 hours
Series :
U32D
U32D 12000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 8.92A 1.375Dia 34.93mm -40°C~105°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals