E32D630HLS333QD79M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E32D630HLS333QD79M
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33000UF 63V SCREW
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Chassis Mount
Capacitance :
33000μF
Height Seated (Max) :
3.125 79.38mm
Lead Pitch :
28.575mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Factory Lead Time :
16 Weeks
Life (Hours) :
2000 hours
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Lead Spacing :
1.125 28.58mm
Series :
U32D
Mount :
Chassis Mount
Packaging :
Bulk
Polarization :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
63V
Tolerance :
-10% +30%
U32D 33000μF Capacitor -10% +30% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~105°C Polar 28.575mm Radial, Can - Screw Terminals