E32D500HPN104MDA5M
Mfr.Part #
E32D500HPN104MDA5M
Description
CAP ALUM 100000UF 20% 50V SCREW
Capacitance :
100000µF
REACH SVHC :
Unknown
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
31.43A @ 120Hz
Lead Pitch :
28.6004mm
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Height :
105mm
Voltage - Rated DC :
50V
Voltage - Rated :
50V
Published :
Number of Pins :
2
Ripple Current @ High Frequency :
35.2016A @ 50kHz
Termination :
Screw
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
U32D
Max Operating Temperature :
105°C
Dielectric Material :
Aluminium
Height Seated (Max) :
4.125 104.78mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current :
31.43A
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarity :
RoHS Compliant
Diameter :
63.5mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6.8mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
1.126 28.60mm
United Chemi-Con E32D500HPN104MDA5M
U32D 100000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 31.43A 2.500Dia 63.50mm -40°C~105°C Polar 28.6004mm Radial, Can - Screw Terminals