E32D500CPN104MDA5U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E32D500CPN104MDA5U
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100000UF 20% 50V SCREW
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size :
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency :
35.2016 A @ 50 kHz
Capacitance :
100000 μF
Lead Spacing :
1.125 (28.58mm)
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Tolerance :
±20%
Ratings :
Series :
U32D
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6.8mOhm @ 120Hz
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
Package :
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency :
31.43 A @ 120 Hz
Polarization :
Polar
United Chemi-Con (UCC)
Brand :
Subcategory :
Capacitors
Height - Seated (Max) :
4.125 (104.78mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Rated :
50 V
Size / Dimension :
2.500 Dia (63.50mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS :
yes
Product Status :
Active
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Datasheets
E32D500CPN104MDA5U
U32D Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 2.500Dia 63.50mm ±20% 100000µF 50V