E32D401HPN102MAD0M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E32D401HPN102MAD0M
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SCREW
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
5.125 130.18mm
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Pitch :
12.7mm
Mount :
Chassis Mount
Ripple Current @ High Frequency :
6.1712A @ 50kHz
Capacitance :
1000µF
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
400V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Chassis Mount
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Polarization :
Polar
Ripple Current :
4.06A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
4.06A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Series :
U32D
Life (Hours) :
2000 hours
ESR (Equivalent Series Resistance) :
142mOhm @ 120Hz
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~105°C
U32D 1000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 4.06A 1.375Dia 34.93mm -40°C~105°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals