E32D401CPN103MEM9U
Mfr.Part #
E32D401CPN103MEM9U
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
3.000 Dia (76.20mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Capacitance :
10000 μF
Lead Spacing :
1.250 (31.75mm)
Series :
U32D
Mounting Type :
Chassis Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
400 V
Package :
Bulk
United Chemi-Con (UCC)
Height - Seated (Max) :
8.625 (219.08mm)
Datasheets
E32D401CPN103MEM9U
U32D Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 3.000Dia 76.20mm ±20% 10000µF 400V