E32D350HPN104MCA5U
Mfr.Part #
E32D350HPN104MCA5U
Description
CAP ALUM 100000UF 20% 35V SCREW
Tolerance :
±20%
Capacitance :
100000 μF
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6.9mOhm @ 120Hz
Height - Seated (Max) :
4.125 (104.78mm)
Size / Dimension :
2.000 Dia (50.80mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
27.7984 A @ 50 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
24.82 A @ 120 Hz
Lead Spacing :
0.875 (22.22mm)
Voltage - Rated :
35 V
Datasheets
E32D350HPN104MCA5U
U32D Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 2.000Dia 50.80mm ±20% 100000µF 35V