E32D350HLN333MA79M
Mfr.Part #
E32D350HLN333MA79M
Description
CAP ALUM 33000UF 20% 35V SCREW
Height Seated (Max) :
3.125 79.38mm
Capacitance :
33000μF
Lead Pitch :
12.7mm
Voltage - Rated DC :
350V
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Mount :
Polar
Ripple Current :
12.14A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15.7mOhm @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
13.5968A @ 50kHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
12.14A @ 120Hz
Life (Hours) :
2000 hours
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
U32D 33000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 12.14A 1.375Dia 34.93mm -40°C~105°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals