E32D251HPN562MD92U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E32D251HPN562MD92U
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 250V SCREW
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Brand :
Sunbank / Souriau
Package :
Bulk
Series :
U32D
Type :
Dust Cover
Product Category :
Circular MIL Spec Tools, Hardware and Accessories
Capacitance :
5600 µF
Surface Mount Land Size :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Chassis Mount
Product :
Accessories
Subcategory :
Circular Connectors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Product Type :
Sunbank
Voltage - Rated :
250 V
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Ratings :
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
3.661 (93.00mm)
Size / Dimension :
2.500 Dia (63.50mm)
Lead Spacing :
1.125 (28.58mm)
Datasheets
E32D251HPN562MD92U
U32D Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 2.500Dia 63.50mm ±20% 5600µF 250V