E32D201HPN681MA41U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E32D201HPN681MA41U
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 680UF 20% 200V SCREW
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Subcategory :
Capacitors
Capacitance :
680 µF
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Product Status :
Active
Series :
U32D
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
Tolerance :
±20%
Package :
Bulk
Lead Spacing :
0.500 (12.70mm)
Ratings :
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
2.28 A @ 120 Hz
Polarization :
Polar
Surface Mount Land Size :
Brand :
Mounting Type :
Chassis Mount
Height - Seated (Max) :
1.625 (41.28mm)
Size / Dimension :
1.375 Dia (34.93mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
192.4mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
3.4656 A @ 50 kHz
United Chemi-Con (UCC)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
200 V
Datasheets
E32D201HPN681MA41U
U32D Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 1.375Dia 34.93mm ±20% 680µF 200V