E32D201HPN392MAD0U
Mfr.Part #
E32D201HPN392MAD0U
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 200V SCREW
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
8.03 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
1.375 Dia (34.93mm)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
Content :
1Set
Height - Seated (Max) :
5.125 (130.18mm)
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.500 (12.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
34.7mOhm @ 120Hz
Ratings :
Voltage - Rated :
200 V
Capacitance :
3900 μF
GENERAL PURPOSE
Material suitability :
Concrete,Stone,Masonry
Material :
Carbide metal
Ripple Current @ High Frequency :
12.2056 A @ 50 kHz
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Datasheets
E32D201HPN392MAD0U
U32D Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 1.375Dia 34.93mm ±20% 3900µF 200V