E32D161LPN192MA54M
Mfr.Part #
E32D161LPN192MA54M
Description
CAP ALUM 1900UF 20% 160V SCREW
Capacitance :
1900μF
Size / Dimension :
1.375Dia 34.93mm
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
12.7mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Height Seated (Max) :
2.402 61.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Rated :
160V
16 Weeks
U32D 1900μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.375Dia 34.93mm -40°C~105°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals