E32D161HPN223MEB7M
Mfr.Part #
E32D161HPN223MEB7M
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 160V SCREW
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
24.09A
Lead Pitch :
31.75mm
Height Seated (Max) :
4.625 117.48mm
Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency :
24.09A @ 120Hz
Termination :
Screw
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated DC :
160V
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Capacitance :
22000µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
11.3mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
32.0397A @ 50kHz
Lead Spacing :
1.250 31.75mm
Tolerance :
±20%
United Chemi-Con E32D161HPN223MEB7M
U32D 22000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 24.09A 3.000Dia 76.20mm -40°C~105°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals