E32D101HPN183MCB7U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
E32D101HPN183MCB7U
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 100V SCREW
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Spacing :
0.875 (22.22mm)
Subcategory :
Capacitors
Size / Dimension :
2.000 Dia (50.80mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9.8mOhm @ 120Hz
Product Status :
Active
Capacitance :
18000 µF
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal
Tolerance :
±20%
Height - Seated (Max) :
4.625 (117.48mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Ratings :
Surface Mount Land Size :
Ripple Current @ Low Frequency :
20.13 A @ 120 Hz
Product Type :
Electrolytic Capacitors
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
United Chemi-Con (UCC)
Ripple Current @ High Frequency :
24.5586 A @ 50 kHz
Polarization :
Polar
Package :
Bulk
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Rated :
100 V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Brand :
Series :
U32D
Datasheets
E32D101HPN183MCB7U
U32D Radial Can - Screw Terminals Aluminum Electrolytic Capacitor 2.000Dia 50.80mm ±20% 18000µF 100V