DZ2W18000L
Mfr.Part #
DZ2W18000L
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
SOD-123F
Description
DIODE ZENER 18V 1W SMD
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 13V
Min Operating Temperature :
-40°C
Test Current :
10mA
Mount :
Surface Mount
Reference Voltage :
18V
Max Power Dissipation :
1W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Voltage Tolerance :
5%
Tolerance :
±5%
Height :
700μm
Base Part Number :
DZ2W18
Impedance :
30Ohm
Terminal Position :
Dual
Published :
Diode Type :
ZENER DIODE
Terminal Form :
Flat
ECCN Code :
EAR99
Pin Count :
1 (Unlimited)
Polarity :
Unidirectional
Element Configuration :
Single
Diode Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
10 Weeks
Package / Case :
SOD-123F
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Zener Voltage :
18V
Zener Current :
10mA
REACH SVHC :
Unknown
Length :
2.6mm
Width :
1.6mm
Contact Plating :
Tin
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Impedance-Max :
30Ohm
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Voltage Tol-Max :
5%
Number of Terminations :
Max Operating Temperature :
85°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
DZ2W18000L
ZENER DIODE 30Ohm ±5% 18V 10μA @ 13V 1W 2 Terminations SOD-123F
DZ2W18000L Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 10μA @ 13V.Voltage (Tol) 5% is the maximum possible.Reverse leakage currents can reach 10μA.In terms of design, diode has a high degree of flexibildiodey thanks to diodes 10mA zener current.This value reaches 1.2V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
DZ2W18000L Features
reverse leakage current of 10μA @ 13V
10μA @ 13V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 10μA
the zener current of 10mA