DSS60-0045B
Mfr.Part #
DSS60-0045B
Package / Case
TO-247-2
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 60A TO247AD
Diodes - Rectifiers - Single
Reverse leakage current I(r) reference :
45V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
45V
1
Forward current I(F) :
60A
Peak Reverse Current :
10mA
Diode Configuration :
Current - Average Rectified (Io) :
60A
Supplier Device Package :
TO-247AD
Power Dissipation-Max :
155W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
DSS60-0045B
Enclosure :
TO 247AD
Max. operating temperature :
+150°C
1
Forward voltage reference :
60A
Width :
5.3mm
Reverse voltage U(R) :
45V
Peak Non-Repetitive Surge Current :
600A
IXYS
Element Configuration :
Package / Case :
TO-247-2
Tube
Number of Elements per Chip :
Max Reverse Leakage Current :
10mA
Max Surge Current :
600A
Radiation Hardening :
No
Technology :
Si
Height :
21.46mm
Forward Current :
60A
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Number of Pins :
2
Published :
Vf - Forward Voltage :
570 mV
Content :
1pc(s)
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F :
Configuration (diode) :
Forward voltage U(F) :
600mV
Manuf. code :
IXY
Mounting Style :
Max Operating Temperature :
150°C
Series :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10mA @ 45V
Number of Terminations :
2
Package Type :
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
45V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Pin Count :
3
Length :
16.26mm
Maximum Operating Temperature :
Product :
Schottky Diodes
Case Connection :
CATHODE
Reverse leakage current I(r) :
10mA
REACH SVHC :
No SVHC
EAR99
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
600A
Casing :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
600mV @ 60A
Max Reverse Voltage (DC) :
45V
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Average Rectified Current :
60A
Lead Free :
Lead Free
Base Product Number :
DSS60
Forward Voltage :
600mV
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
DSS60-0045B
Littelfuse DSS60-0045B
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 600mV @ 60A -55°C~150°C 10mA @ 45V 2-Termination Tube TO-247-2 Through Hole
DSS60-0045B Overview
This device produces a maximal reverse leakage current of 10mA volts.There is an average rectified current of 60A volts for this device.The allowable value of forward current reaches 60A.600A is the maximum value of surge current that can be used.In the datasheets, the peak reverse is 10mA, as indicated by the data chart.
DSS60-0045B Features
a maximal reverse leakage current of 10mA volts
an average rectified current of 60A volts
the peak reverse is 10mA
DSS60-0045B Applications
There are a lot of IXYS
DSS60-0045B applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB