DSS2X101-02A
Mfr.Part #
DSS2X101-02A
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Description
DIODE MODULE 200V 100A SOT227B
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Number of Pins :
4
Case Connection :
Isolated
Rad Hardened :
No
Mounting Style :
SMD/SMT
Operating Temp Range :
-40C to 150C
Terminal Position :
UPPER
Average Rectified Current :
100A
Mounting :
Screw
Max Reverse Leakage Current :
4mA
Package / Case :
SOT-227-4, miniBLOC
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Type :
Power Schottky Rectifier
Application :
Power
Series :
Max Operating Temperature :
150°C
Technology :
Si
Min Operating Temperature :
-40°C
Reach Compliance Code :
Compliant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Current-Max :
100 A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
200V
Peak Reverse Current :
4mA
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
100A
Diode Configuration :
2 Independent
Repetitive Peak Reverse Voltage :
200V
Peak Rep Rev Volt :
Height :
9.6 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Vf - Forward Voltage :
840 mV
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
200 V
Number of Terminations :
4
Pbfree Code :
yes
JESD-30 Code :
R-PUFM-X4
Mounting Type :
Chassis Mount
Non-rep Pk Forward Current-Max :
1400 A
Reverse Test Voltage :
200 V
Diode Element Material :
SILICON
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
RoHS :
Details
Avg. Forward Curr (Max) :
200
Product :
Schottky Diodes
Package :
Tube
Published :
Base Product Number :
DSS2
Number of Elements :
2
Reverse Current-Max :
10000 µA
Pin Count :
Operating Temperature Classification :
Automotive
Qualification :
Product Category :
Schottky Diodes and Rectifiers
Width :
25.07 mm
Package Shape :
RECTANGULAR
Diode Type :
Schottky
Base Part Number :
DSS2X
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Rectifier Type :
Schottky Diode
Mount :
Chassis Mount, Screw
Configuration :
Dual Parallel
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, LOW NOISE, HIGH RELIABILITY, UL REGISTERED
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200V
IXYS
Product Type :
Schottky Diodes and Rectifiers
Number of Terminals :
Supplier Device Package :
SOT-227B
Factory Lead Time :
28 Weeks
Brand :
IXYS
Forward Voltage :
1.16V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
4mA @ 200V
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Package Type :
SOT-227B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Forward Current :
100000(mA)
HTS Code :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Radiation Hardening :
No
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
940mV @ 100A
Power Dissipation-Max :
310W
Terminal Finish :
Nickel (Ni)
Surface Mount :
Max Reverse Voltage (DC) :
200V
Maximum Forward Current :
100000(mA)
ECCN Code :
EAR99
Peak Non-Repetitive Surge Current :
1.4kA
Number of Phases :
1
Peak Forward Voltage :
1.16(V)
Packaging :
Tube
Max Surge Current :
1.4kA
Lead Free :
Lead Free
Peak Non-Repetitive Surge Current (Max) :
Rev Curr :
4000(uA)
Length :
38.2 mm
Datasheets
DSS2X101-02A
Littelfuse DSS2X101-02A
Schottky Rectifier Diode 2 Independent Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 100A 200V-DC 2-Element SOT-227-4, miniBLOC Chassis Mount
DSS2X101-02A Overview
It is important to use a forward voltage monitoring system and to ensure that the forward voltage does not exceed 10000 µA volts.This device will operate when the forward voltage is set to 1.16V.A maximum output voltage of 100 A can be supported.Surge currents should be monitored and prevented from exceeding 1.4kA.This device will operate when the forward voltage is set to 100000(mA).A reverse voltage peak of 4mA is used to power devices like this one.When reverse biased, its maximal reverse leakage current is 4mA, which is the current flowing from that semiconductor device.
DSS2X101-02A Features
a forward voltage of 10000 µA
a forward voltage of 10000 µA
1.16V forward voltage
a maximum output voltage of 100 A
a peak voltage of 4mA
a reverse voltage peak of 4mA
DSS2X101-02A Applications
There are a lot of IXYS
DSS2X101-02A applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23