DSS20-0015B
Mfr.Part #
DSS20-0015B
Package / Case
TO-220-2
Description
DIODE SCHOTTKY 15V 20A TO220AC
SILICON
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Peak Non-Repetitive Surge Current :
300A
Forward Voltage :
450mV
Surface Mount :
No
Terminal Position :
Single
Reach Compliance Code :
Compliant
Application :
Power
Number of Terminals :
2
Tube
Number of Pins :
2
Package / Case :
TO-220-2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
JEDEC-95 Code :
TO-220AC
Max Reverse Leakage Current :
10mA
Average Rectified Current :
20A
Factory Lead Time :
28 Weeks
IXYS Corporation
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
15V
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Published :
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
15 V
JESD-30 Code :
R-PSFM-T2
Output Current-Max :
20 A
Max Reverse Voltage (DC) :
15V
Supplier Device Package :
TO-220AC
Packaging :
Tube
Package Shape :
RECTANGULAR
Max Surge Current :
300A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10mA @ 15V
Current - Average Rectified (Io) :
20A
Min Operating Temperature :
-55°C
Terminal Form :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Additional Feature :
HIGH RELIABILITY, LOW NOISE, FREE WHEELING DIODE
Mount :
Max Operating Temperature :
150°C
Configuration :
Qualification Status :
Not Qualified
Base Product Number :
DSS20
Non-rep Pk Forward Current-Max :
300 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
450mV @ 20A
Datasheets
DSS20-0015B
Littelfuse DSS20-0015B
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 450mV @ 20A -55°C~150°C 10mA @ 15V 2-Termination Tube TO-220-2 Through Hole
DSS20-0015B Overview
10mA volts is the maximum reverse leakage current of this device.In this device, there is an average rectified current of 20A volts.This is the maximum amount of 300A surge current that can be used.Output current is maximal at 20 A.
DSS20-0015B Features
a maximal reverse leakage current of 10mA volts
an average rectified current of 20A volts
20 A is the maximum value
DSS20-0015B Applications
There are a lot of IXYS
DSS20-0015B applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB