DSC2A01R0L
Mfr.Part #
DSC2A01R0L
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description
TRANS NPN 40V 0.05A MINI3
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Max Power Dissipation :
200mW
Transition Frequency :
150MHz
Operating Temperature :
150°C TJ
Base Part Number :
DSC2A01
RoHS Status :
RoHS Compliant
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
200mV @ 1mA, 10mA
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Collector Emitter Saturation Voltage :
200mV
Width :
1.5mm
Polarity/Channel Type :
NPN
Number of Terminations :
3
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
400 @ 2mA 10V
Current - Collector Cutoff (Max) :
1μA
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Unknown
Gain Bandwidth Product :
150MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
hFE Min :
400
Max Frequency :
150MHz
Collector Base Voltage (VCBO) :
50V
Transistor Type :
NPN
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Height :
1.1mm
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
10 Weeks
Transistor Application :
AMPLIFIER
Collector Emitter Breakdown Voltage :
40V
Max Collector Current :
50mA
Max Breakdown Voltage :
40V
Transistor Element Material :
SILICON
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Form :
Gull wing
Emitter Base Voltage (VEBO) :
15V
Number of Elements :
1
Element Configuration :
Single
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
3
Mount :
Surface Mount
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
40V
Length :
2.9mm
Terminal Position :
Dual
Datasheets
DSC2A01R0L
Panasonic DSC2A01R0L
DSC2A01R0L Overview
The DC current gain is the ratio of the base current to the collector current βdc = Ic/Ib and the DC current gain for this device is 400 @ 2mA 10V.With a collector emitter saturation voltage of 200mV, it offers maximum design flexibility.Vce saturation means Ic is at its maximum value(saturated), and the vce saturation(Max) is 200mV @ 1mA, 10mA.If the emitter base voltage is kept at 15V, a high level of efficiency can be achieved.A transition frequency of 150MHz is present in the part.There is a breakdown input voltage of 40V volts that it can take.Collector current can be as low as 50mA volts at its maximum.
DSC2A01R0L Features
the DC current gain for this device is 400 @ 2mA 10V
a collector emitter saturation voltage of 200mV
the vce saturation(Max) is 200mV @ 1mA, 10mA
the emitter base voltage is kept at 15V
a transition frequency of 150MHz