DSA7102R0L
Mfr.Part #
DSA7102R0L
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
TO-243AA
Description
TRANS PNP 80V 1A MINIP3
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Number of Pins :
3
hFE Min :
120
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
120 @ 100mA 2V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Polarity/Channel Type :
PNP
Width :
2.5mm
Transition Frequency :
150MHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Frequency - Transition :
150MHz
Factory Lead Time :
10 Weeks
Collector Emitter Breakdown Voltage :
80V
NOT SPECIFIED
Collector Emitter Saturation Voltage :
-300mV
Package / Case :
TO-243AA
Max Collector Current :
1A
Published :
Operating Temperature :
150°C TJ
Max Frequency :
150MHz
Base Part Number :
DSA7102
Collector Base Voltage (VCBO) :
-80V
Max Breakdown Voltage :
80V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount
Transistor Element Material :
SILICON
Current - Collector Cutoff (Max) :
100nA ICBO
Max Power Dissipation :
1W
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
300mV
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
300mV @ 50mA, 500mA
Height :
1.5mm
Transistor Type :
PNP
Terminal Form :
Flat
Length :
4.5mm
EAR99
Transistor Application :
AMPLIFIER
Case Connection :
COLLECTOR
Emitter Base Voltage (VEBO) :
-5V
Datasheets
DSA7102R0L
Panasonic DSA7102R0L
DSA7102R0L Overview
As the DC current gain is the ratio of the collector current to the base current, for this device the DC current gain is 120 @ 100mA 2V.Single BJT transistor has a collector emSingle BJT transistorter saturation voltage of -300mV, which allows maximum flexibilSingle BJT transistory in design.As a result of vce saturation, Ic reaches its maximum value (saturated), and vce saturation(Max) is 300mV @ 50mA, 500mA.Single BJT transistor is possible to achieve a high level of efficiency by maintaining the emSingle BJT transistorter base voltage at -5V.Parts of this part have transition frequencies of 150MHz.Single BJT transistor can take a breakdown input voltage of 80V volts.During maximum operation, collector current can be as low as 1A volts.
DSA7102R0L Features
the DC current gain for this device is 120 @ 100mA 2V
a collector emitter saturation voltage of -300mV
the vce saturation(Max) is 300mV @ 50mA, 500mA
the emitter base voltage is kept at -5V
a transition frequency of 150MHz