DS1386P-32-120+
Mfr.Part #
DS1386P-32-120+
Package / Case
34-PowerCap™ Module
Description
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 32-PCM
Product Category :
Real Time Clocks
Supply Voltage :
5V
Published :
Current - Timekeeping (Max) :
4mA @ 5V
JESD-30 Code :
R-XDMA-U34
Feature :
Alarm, Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output, Watchdog Timer
Clock Frequency :
0.032MHz
Power Supplies :
5V
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
34-PowerCap™ Module
Date Format :
YY-MM-DD-dd
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
External Data Bus Width :
8
Time Format :
HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
Time-Min :
1/100SECOND
Volatile :
No
Type :
Clock/Calendar
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
34
Surface Mount :
yes
Memory Size :
32kB
Pin Count :
34
Voltage - Supply, Battery :
3V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
Not Qualified
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Base Part Number :
DS1386
Interrupt Capability :
Y
Number of Timers :
Operating Temperature :
0°C~70°C