DS1330YL-100
Mfr.Part #
DS1330YL-100
Package / Case
34-LPM
Datasheet
Download
Description
IC NVSRAM 256KBIT PARALLEL 34LPM
Product Category :
Memory
Surface Mount :
yes
Standby Current-Max :
0.00015A
Published :
Memory Format :
NVSRAM
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Additional Feature :
10 YEAR DATA RETENTION
Height Seated (Max) :
6.35mm
Memory Width :
8
Terminal Position :
Dual
Reach Compliance Code :
not_compliant
HTS Code :
Operating Mode :
ASYNCHRONOUS
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Base Part Number :
DS1330Y
Organization :
32KX8
Mounting Type :
Surface Mount
Access Time (Max) :
100 ns
Length :
24.5745mm
ECCN Code :
EAR99
Memory Density :
262144 bit
Supply Voltage :
5V
Power Supplies :
5V
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Width :
21.5265mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supply Current-Max :
0.085mA
Lead Free :
Contains Lead
Memory Interface :
Parallel
Terminal Pitch :
1.27mm
Number of Terminations :
34
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Write Cycle Time - Word, Page :
100ns
Package / Case :
34-LPM
Frequency :
100GHz
Memory Size :
256Kb 32K x 8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Memory Type :
Non-Volatile
Number of Functions :
1
Number of Pins :
34
Datasheets
DS1330YL-100
5V V Memory IC DS1330Y 24.5745mm mm
DS1330YL-100 Overview
Its memory type can be classified as Non-Volatile. It comes in a Tube. It is available in 34-LPM case. The memory size of the chip is 256Kb 32K x 8 Mb. This device utilizes a NVSRAM format memory which is of mainstream design. With an extended designed operating temperature of 0°C~70°C TA, this device is capable of lots of demanding applications. It is supplied votage within 4.5V~5.5V. Its recommended mounting type is Surface Mount. 34 terminations are planted on the chip. This part supports as many as 1 functions for the comprehensive working procedure. This ic memory chip is designed to be supplied with 5V. DS1330Y, as the device's base part number, is frequently referred in order to select similar parts. This memory device is enclosed in a 34-pin package. In spite of all the merits this chip has, it also features 10 YEAR DATA RETENTION to level up system performance. Talking about power supplies, this memory chip requires merely 5V. It is able to operate from a max supply current of 0.085mA. This memory chip processes data at a frequency of 100GHz.
DS1330YL-100 Features
Package / Case: 34-LPM
34 Pins
Additional Feature:10 YEAR DATA RETENTION
Freguency at 100GHz
100GHz terminals