DS1308U-18+T
Mfr.Part #
DS1308U-18+T
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-UMAX
Product Category :
Real Time Clocks
Length :
3mm
JESD-30 Code :
S-PDSO-G8
Mount :
Surface Mount
Supply Voltage :
1.8V
Time-Min :
SECONDS
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
DS1308
Package / Case :
Date Format :
YY-MM-DD-dd
Type :
Clock/Calendar
Power Supplies :
1.8/5V
8
Clock Frequency :
0.4MHz
Voltage - Supply :
1.71V~5.5V
Volatile :
No
Number of Timers :
1
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
6 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Supply, Battery :
1.3V~5.5V
Height Seated (Max) :
1.1mm
Interface :
I2C, 2-Wire Serial
Current - Timekeeping (Max) :
100μA @ 200μA @ 1.89V~5.5V
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Time Format :
HH:MM:SS (12/24 hr)
Feature :
Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output
Interrupt Capability :
N
Terminal Pitch :
0.65mm
HTS Code :
Operating Supply Voltage :
1.8V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Logic Function :
Clock
Memory Size :
56b
ECCN Code :
EAR99
Information Access Method :
I2C
Published :
Width :
3mm
Datasheets
DS1308U-18+T
Introducing Real Time Clocks Analog Devices, Inc. DS1308U-18+T from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:DS1308, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Type:Clock/Calendar, Number of Terminations:8, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C, DS1308U-18+T pinout, DS1308U-18+T datasheet PDF, DS1308U-18+T amp .Beyond Real Time Clocks Analog Devices, Inc. DS1308U-18+T ,we also offer DS1371U+T&R, RV-3129-C3-32.768KHZ-OPTION-B-TA-QC, RV-8523-C3-32.768KHZ-20PPM-TA-QC, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.