DRQ125-1R0-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DRQ125-1R0-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 894NH SMD
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Arrays, Signal Transformers
Inductance :
1 µH
Test Frequency :
100kHz
Mount :
Surface Mount
Number of Coils :
2
Current Saturation - Parallel :
23.6A
Max DC Current :
23.6A
Published :
Width :
12.4968mm
Termination :
SMD/SMT
Inductance - Series :
3.576 μH
Current Rating - Series :
7.51A
Current Saturation - Series :
11.8A
Core Material :
Ferrite
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
14 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Depth :
12.5mm
Mounting Type :
Surface Mount
Current :
7.51A
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Nonstandard
Inductance - Connected In Series :
3.576μH
Length :
12.4968mm
Military Standard :
Not
Height :
0.236 6.00mm
Series :
DRQ
Number of Pins :
4
Packaging :
Tape and Reel (TR)
DC Resistance (DCR) - Series :
9.6mOhm
Inductance - Parallel :
894 nH
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DC Resistance (DCR) - Parallel :
2.4MOhm
Inductance - Connected In Parallel :
894nH
Weight :
4.082331g
Size / Dimension :
0.492Lx0.492W 12.50mmx12.50mm
Current Rating - Parallel :
15A
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Resistance :
2.4MOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
DRQ125-1R0-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    INDUCT ARRAY 2 COIL 10.3UH SMD
    INDUCT ARRAY 2 COIL 16.09UH SMD
    INDUCT ARRAY 2 COIL 4.422UH SMD
  • Bourns, Inc.
    INDUCT ARRAY 2 COIL 4.7UH SMD
  • Bourns, Inc.
    INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH SMD