DPF14-250FIMB-L
Mfr.Part #
DPF14-250FIMB-L
Description
CONN QC TAB 14-16AWG 0.250 CRIMP
Blue
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insulation Material :
Nylon
Terminal and Terminal Block Type :
TAB TERMINAL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tab Thickness :
0.032 0.81mm
Packaging :
Bulk
Contact Finish :
Nickel
Wire Gauge (Max) :
16 AWG
HTS Code :
Width - Tab :
0.250 6.35mm
Length :
23.368mm
Factory Lead Time :
1 Weeks
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Width :
11.7mm
Insulation Diameter :
0.090 ~ 0.156 (2.29mm ~ 3.96mm)
Wire Gauge :
14-16 AWG
ECCN Code :
EAR99
Published :
Mount :
Free Hanging
Termination :
Crimp
Gender :
Male
Series :
DiscoGrip™
Contact Material :
Brass
Length - Overall :
0.920 23.37mm