DPF14-206FIB-3K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DPF14-206FIB-3K
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN QC RCPT 14-16AWG 0.187
Stock
24
In Stock :
24
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Gender :
FEMALE
Insulation :
Fully Insulated
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Wire Gauge (Max) :
16 AWG
Wire Gauge :
14-16 AWG
Terminal and Terminal Block Type :
PUSH-ON TERMINAL
Contact Material :
Brass
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
4 Weeks
HTS Code :
Series :
DiscoGrip™, ReelSmart™
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Reel
Termination :
Crimp
Tab Thickness :
0.020 0.51mm
Insulation Diameter :
0.090 ~ 0.160 (2.29mm ~ 4.06mm)
Color :
Blue
Feature :
Butted Seam
Length - Overall :
0.780 19.81mm
Mount :
Free Hanging
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Wire Cross Section :
2.5 mm2
Published :
2009
Width - Tab :
0.187 4.75mm 0.205 5.21mm
Terminal Type :
Standard
Length :
19.812mm