DF9-21S-1V(54)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF9-21S-1V(54)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 21POS SMD GOLD
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Mixed Contacts :
No
Reach Compliance Code :
Unknown
Option :
GENERAL PURPOSE
Body Breadth :
0.165 inch
Contact Style :
BELLOWED TYPE
Durability :
100 Cycles
Contact Gender :
FEMALE
Filter Feature :
No
Reliability :
COMMERCIAL
Pitch :
0.039 1.00mm
Lead Pitch :
1mm
Contact Finish :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tube
Mount :
Surface Mount
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Pattern :
STAGGERED
Body Depth :
0.13 inch
Mounting Type :
Surface Mount
Body Length or Diameter :
0.634 inch
Operating Temperature (Min) :
-45°C
Housing Material :
Nylon
HTS Code :
Published :
Insulation Resistance :
500000000Ohm
Number of Conductors :
ONE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Material :
Copper
Rated Current (Signal) :
0.5A
Reference Standard :
UL
Housing Color :
Beige
JESD-609 Code :
e3/e4
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
2
DIN Conformance :
PCB Contact Row Spacing :
3.9116 mm
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Operating Temperature (Max) :
85°C
Contact Resistance :
50mOhm
Feature :
Board Guide, Solder Retention
Lead Free :
Contains Lead
Number Of PCB Rows :
2
Height Above Board :
0.130 3.30mm
Number of Positions :
21
MIL Conformance :
Total Number of Contacts :
21
IEC Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Outer Shroud Contacts
ECCN Code :
EAR99
Series :
DF9
Stack Height (Mating) :
4.3mm
Additional Feature :
POLARIZED
Datasheets
DF9-21S-1V(54)
Hirose DF9-21S-1V(54)
Receptacle, Outer Shroud Contacts Tube 2 Rows 0.039 1.00mm Surface Mount 21 Positions DF9 Gold Copper